BACK TO BLACK

  Bomber jacket is one of this season trends. I don’t like its cut that much and decided to choose an alternative. Black jacket with wide sleeves and big collar is best choice for windy weather and daily biking in Copenhagen. I combined it with loose black t-shirt from Le Brand, which I absolutely love, black jeans and favourite block heels. The bag that I use here every day is Zofia Chylak tote bag. It looks good with all of my clothes and fits the bike basket perfectly.

W tym sezonie jednym z hitów jest kurta bomberka. Nie podoba mi się jej krój w czystej postaci, dlatego wybrałam alternatywę. Kurtka o szerokich rękawach, długości i zakończeniu typu bomber, ale z szerokim kołnierzem na górze to okrycie chroniące przed wiatrem w czasie codziennej jazdy na rowerze po Kopenhadze. Połączyłam ją z luźnym t-shirtem od Le Brand w którym jestem absolutnie zakochana, czarnymi dżinsami i ulubionymi butami na szerokim obcasie. Torebką, którą mam przy sobie najczęściej jest teraz czarna tote od Zofii Chylak. Pięknie komponuje się z każdym ubraniem, mieści komputer i pasuje do mojego rowerowego koszyka. 

Massimo Dutti jacket similar in leather Le Brand black black t-shirt Massimo Dutti black jeans similar Vagabond block heels Zofia Chylak tote bag Fossil watch

Comment

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.